Відмова у кредитуванні

Не завжди звернення по кредит завершується отриманням позики — нерідко кредитори відмовляють у кредитуванні. Причини такої відмови можуть бути різні. Розглянемо найпоширеніші та розберемося, як збільшити свої шанси на погодження кредиту.

1. Відсутня або недостатньо інформативна кредитна історія:
Якщо банк не має достатньо інформації, щоб зробити висновки щодо вашої кредитної репутації — ймовірно вам відмовлятимуть у кредитуванні на великі суми.

Рекомендації:
Розгляньте можливість отримання кредитної картки зі стартовим кредитним лімітом або отримання позики на невелику суму, сплачуючи заборгованість уважно слідкуйте за графіком платежів, щоб сформувати позитивну кредитну історію.

2. Низький дохід або великі фінансові зобов’язання:
Погоджуючи кредит банки оцінюють фінансові можливості позичальника, враховуючи загальний дохід та наявні кредитні зобов’язання. Якщо виплата запитуваної позики створюватиме для вас надмірне фінансове навантаження — у ній буде відмовлено.

Рекомендації:
Перш ніж звертатися по новий кредит — намагайтеся зменшити кількість наявних фінансових зобов’язань, зокрема закрийте договори кредитних карток, якими не користуєтеся, або кредити, за якими до повної сплати залишилися невеликі суми. Якщо ви маєте низький дохід — розгляньте додаткові варіанти гарантій погашення кредиту: застава нерухомості або цінного майте, поручителі. Великий початковий внесок або демонстрування додаткових джерел доходу також можуть допомогти переконати кредитора у вашій платоспроможності.
Розгляньте можливість взяти кредит на більш тривалий термін, щоб зменшити щомісячні платежі, але будьте готовими до того, що це може призвести до збільшення загальної суми переплати. В такому випадку умови кредиту можуть бути менш вигідними, включаючи вищу процентну ставку.

3. Зіпсована кредитна історія:
Наявність поточного протермінування або велика кількість порушень графіку платежів у минулому, комунальні борги, відкриті виконавчі провадження або банкрутство — це фактори, які свідчать про неблагонадійність позичальника і закономірно ведуть до відмов у кредитуванні.

Рекомендації:
Працюйте над виправленням кредитної історії — сплатіть наявні протерміновані заборгованості, дотримуйтеся графіку платежів при погашенні кредитів. Поступово формуйте позитивну репутацію, користуючись позиками на невеликі суми або лімітом кредитної картки, та здійснюючи платежі за ними вчасно. Якщо в кредитній історії міститься інформація про шахрайські кредити або є помилки — оскаржте цю інформацію.

4. Помилки та неточності при заповненні анкети:
Такі, здавалось би, дрібні помилки, як, наприклад, невірно вказана серія/номер паспорта або телефон — можуть завадити підтвердженню вашої особи кредитором або ідентифікуватися як потенційне шахрайство та призвести до відмови у кредитуванні.

Рекомендації:
Ретельно перевіряйте дані, що ви вказуєте в анкеті. Надавайте лише актуальну інформацію щодо себе.

5. Неблагонадійність:
Систематична несплата штрафів або ухилення від аліментів, про що свідчать відкриті виконавчі провадження, наявність судимості — можуть стати серйозними перешкодами для отримання кредиту.

Рекомендації:
Почніть виконувати боргові зобов’язання, сплатіть штрафи та закрийте наявні виконавчі провадження.
Офіційне працевлаштування, стабільна кредитна історія та тривалий стаж роботи на одному місці можуть відігравати позитивну роль при оцінці вашої кредитоспроможності. У разі наявності судимості з певним терміном давності, якщо ви демонструєте стійку фінансову дисципліну — банк може перестати враховувати судимість як фактор ризику.

Цей перелік не є вичерпним, причиною відмови в кредитуванні також можуть стати вік, сімейний стан, відсутність постійної роботи та інші фактори. Загальна рекомендація в цьому разі — розглядати можливість кредитування під заставу майна, залучати поручителів або шукати інші варіанти гарантування виконання кредитних зобов’язань.

Висновки та рекомендації

У разі відмови в кредитуванні — перевірте свою кредитну історію та проаналізуйте всі наведені вище фактори. Розуміння причини відмови допоможе визначитися зі стратегією дій для її усунення чи пошуку альтернативних варіантів отримання позики.