Обережно, шахраї!

Серед шахрайських схем, що стосуються теми кредитування можна виділити щонайменше дві найпоширеніші:
1. Отримання шахрайських кредитів на ім’я людини без її відома.
2. Пропозиції вирішити питання з протермінованими боргами та зіпсованою кредитною історією за винагороду.

Слід пам’ятати, що виправити кредитну історію можливо лише безпосередньо виконуючи свої кредитні зобов’язання. Тому до пропозицій покращити вашу кредитну історію чи підняти рейтинг треба ставитися дуже критично, як і до будь-яких занадто привабливих пропозицій, тим паче з умовою оплати наперед.

Перш ніж почати взаємодію з фінансовою організацією — переконайтеся що така установа взагалі існує. Перевірте її за реєстром фінансових установ НБУ, також звертайте увагу на наявність сайту, домен на якому сайт розміщено та відгуки про організацію.

Якщо у вас виникли сумніви або питання — зверніться до фінансових консультантів або юристів, що спеціалізуються на фінансовій сфері.

Уважно ставтеся до захисту особистих даних — не розголошуйте невідомим особам та не вказуйте на невідомих ресурсах номери банківських карток, паролі, номери телефону тощо.

Бережіть документи у безпечному місці, щоб уникнути їх втрати або крадіжки. Не повідомляйте паспортні дані без потреби та не давайте паспорт у якості застави, віддавайте перевагу користуванню електронним документом у Дії, щоб не носити з собою фізичний документ.

Якщо все ж таки паспорт втрачено — якнайшвидше повідомте про це поліцію, міграційну службу, банк, в якому обслуговуєтесь та кредитне бюро.

Періодично перевіряйте власну кредитну історію або підключіть сповіщення про події у ній, щоб у разі спроби отримати кредит на ваше ім’я, або за фактом його появи – вчасно зреагувати. Сповіщення про появу нових кредитів та запити кредитної історії з метою кредитування, зокрема, доступні в Дії (функція автоматично активована для всіх користувачів додатка).

Що робити у випадку появи шахрайського кредиту:
1. Повідомити установу, яка видала позику, що дані використали шахраї.
2. Написати заяву в поліцію.
3. Подати запит на оскарження даних до кредитного бюро.

Після визнання кредиту шахрайським — його буде видалено з кредитної історії. Якщо кредитор не визнає шахрайства — необхідно звертатися до суду.

У випадку, якщо кредитор порушує ваші права — скористайтеся формою для звернень НБУ: