Чорний список

Термін “Чорний список” часто фігурує навколо теми кредитування, та має на увазі певний перелік “персон нон ґрата”, на який можуть спиратися кредитори. 

Ми часто отримуємо запити накшталт: “Видаліть мене з чорного списку” або “Внесіть мого сина/доньку/брата/чоловіка до чорного списку”. Задовольнити ці прохання, на жаль, не можемо, і зараз пояснимо чому.

Кожна організація, як і кожна людина, може мати власний “чорний список” того чи іншого призначення.
Наприклад, якщо певний громадянин кілька разів був помічений за дрібними крадіжками чи хуліганством у місцевому гастрономі, вірогідно він потрапить до “чорного списку” цього закладу, та надалі отримуватиме відмову в обслуговуванні ще на вході. Гарна (а комусь погана) звістка полягає в тому, що такі “чорні списки”, якщо і ведуться – лише локально.

Натомість існують наступні загальні бази даних, які використовуються кредиторами для оцінки потенційних позичальників.

  • Загальна база кредитних історій, яку кредитори формують, і якою користуються сумісно, а бюро кредитних історій організовує цей процес. Кредитна історія – це сукупність фактів за особою про наявні та минулі кредити, а також це дисципліна їх погашення. Отримуючи об’єктивні дані про кредитну історію потенційного позичальника, кожен кредитор суб’єктивно оцінює їх за своїми індивідуальними критеріями. Видалити кредитну історію – не можна. Проте, на відміну від “чорного списку”, її можна змінити. Навіть заплямовану тривалими простроченнями кредитну історію можна виправити свідомою поведінкою щодо власних фінансових зобов’язань.
  • Державні реєстри, такі як: реєстр боржників, реєстр обтяжень рухомого майна, реєстр виконавчих проваджень та інші. Найсуттєвіший вплив з перелічених реєстрів має реєстр боржників. Наявність відкритого стягнення за такими категоріями, як штрафи, аліменти, комунальні борги, тощо – може стати на заваді отримання кредиту.

Відповідальне ставлення до оплати зобов’язань та контроль за станом своєї кредитной історій є найважливішими факторами для побудови бездоганної кредитної репутації. Це запорука легкого отримання нових кредитів, інвестицій у бізнес та інших нових можливостей!